چگونه IP کامپیوتر خود را پیدا کنیم؟

IP چیست؟

برای اتصال به شبکه اینترنت شما نیازمند داشتن یک آدرس iP می باشید، اگر سیستم شما به صورت مستقیم به اینترنت وصل است، رایانه شما توسط ISP یک ای پی دریافت کرده است. اگرچه سیستم شما به روتر (مودم) متصل شده است دارای یک ip خصوصی است که خود روتر داری یک ip عمومی از ارائه دهنده اینترنت شما است.

اگر شما از سیستم عامل ویندوز استفاده می نمایید، می توانید به یکی از دو روش زیر آدرس خصوصی رایانه خود را بیابید:

  • ابتدا روی start کلیک کرده و run یا command prompt را جستجو نمایید (اگر run را نوشته اید بعد از کلیک روی آن cmd را در بخش نوشتاری تایپ کنید و روی کلید ok کلیک نمایید) و بعد باز شدن صفحه DOS در بخش نوشتاری ipconfig را تایپ نمایید و Enter را بزنید. مشابه زیر:
C:> ipconfig

Windows IP Configuration

Ethernet adapter Local Area Connection:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::5444:7049:604e:51e5%11
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 10.0.10.3
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Default Gateway . . . . . . . . . : 10.0.10.1

C:>

در بخش IPv4 Address میتوانید ip خود را به صورت nnn.nnn.nnn.nnn مشاهده نمایید که در این مثال ۱۰.۰.۱۰.۳ می باشد.


  • اگر مدیر شبکه شما دسترسی به command prompt را برای شما محدود کرده است، کافیست به Network and Sharing Center از طریق مسیر زیر بروید:

در ویندوز ۷ بعد از کلیک روی start و رفتن به control panel بروی گزینه View network status and tasks کلیک نمایید و اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید در محل جستجوی کورتانا عبارت “Network and Sharing Center” را تایپ نمایید تا پنجره زیر برای شما نمایش داده شود، مراحل را طبق تصاویر زیر ادامه دهید.

 

 


  • در سیستم عامل های مکینتاش و لینوکس کافیست Terminal session را باز نمایید و دستور ifconfig را تایپ نمایید تا آدرس ای پی خصوصی (private IP address) خود را بیابید.

یک روش ساده تر نیز وجود دارد که برای IP عمومی شما کاربرد دارد، کافیست به وبسایت گوگل (google.com) رفته و در آن بنویسید IP تا برای شما آدرس ای پی شما نمایش داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *