چگونه یک عکس را اسکن کنیم؟

سه مرحله: راه اندازی اسکنر، اسکن کردن تصویر، اسکن کردن حرفه ای آیا تصاویر قدیمی دارید که می خواهید آنها را در کامپیوتر خود نگهداری کنید؟ ممکن است شما عکس هایی داشته باشید که بخواهید برای اعضای خانواده خود ارسال کنید.

چگونه یک عکس را اسکن کنیم؟

سه مرحله: راه اندازی اسکنر، اسکن کردن تصویر، اسکن کردن حرفه ای

آیا تصاویر قدیمی دارید که می خواهید آنها را در کامپیوتر خود نگهداری کنید؟ ممکن است شما عکس هایی داشته باشید که بخواهید برای اعضای خانواده خود ارسال کنید. این مقاله از چگونه سرا به شما کمک می کند که تا عکس هایتان را با بالترین کیفیت ممکن اسکن کنید. مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله ۱ از ۳: راه اندازی اسکنر

۱- کامپیوتر و پرینتر را روشن کنید و مطمئن شوید که به هم متصل هستند. اگر سیستم کار نکرد:

  • منابع برق مانند پریز برق و کابل برق را بررسی کنید.
  • کابل ها ی شل را پیدا کنید.
  • مطمئن شوید که کابل USB به پورت صحیح متصل شده است.
  • مطمئن شوید که کابل درستی را انتخاب کرده اید.
  • دفترچه راهنمای پرینتر یا اسکنر را دوباره بخوانید.
  • از قسمت HELP سایت سازنده دستگاه کمک بگیرید.

 

۲- به محل برنامه اسکن بروید. در ویندوز، روی دکمه Start کلیک کنید تا برنامه های فعال را بالا بیاورد. اگر از سیستم عامل Mac استفاده می کنید، روی آیکن اسکنر کلیک کنید. اگر برنامه نصب نشده بود و یا سی دی نصب آن را پیدا نکردید، می توانید از نرم افزار تعبیه شده در سیستم استفاده کنید و یا یک نسخه از آن را از سایت سازنده دستگاه یا سایت هایی که نسخه های نصب نرم افزار را ارائه می دهند مانند CNET، دانلود کنید.

  • برای کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز، نرم افزار تعبیه شده در سیستم Windows Fax and Scan نامیده می شود و با استفاده از نوار جستجو در بالای منوی Start، می توانید آن را پیدا کنید.

 

 

۳- برنامه اسکن را ا جرا کنید. برنامه اسکنر را پیدا کنید. با دبل کلیک کردن روی نام اسکنر و یا فشار دادن دکمه scanner روی پرینتر یا اسکنر، برنامه اسکن را باز و فعال کنید. روی دکمه Next کلیک کنید تا مرحله بعدی شروع شود. شما باید تصویر را برای اسکن آماده کنید.

مرحله ۲ از ۳: اسکن کردن تصویر

۱- سمتی از سند را که می خواهید اسکن کنید روی صفحه پرینتر یا اسکنر قرار دهید. عکس را با فلش ها و خط کش کنار دستگاه تنظیم کنید. درب دستگاه را ببیند. دکمه scan را روی اسکنر فشار دهید یا از برنامه اسکن در کامپیوتر استفاده کنید.

 

۲- تنظیمات اسکن را انتخاب کنید. باید یکی از حالت های black & whit یا grayscale و یا color را انتخاب کنید. همچنین می توانید عکس را با فرمتی که می خواهید ( jpg, jpeg ویا tiff ) ذخیره کنید

 

۳- preview را انتخاب کنید. با کلیک کردن روی پیش نمایش (preview)، به شما اجازه داده می شود تا تنظیماتی را که انتخاب کرده اید، بازبینی کنید و از تغییراتی که ایجاد کرده اید مطمئن شوید. از پیش نمایش استفاده کنید و در مورد نوع فرمت عکس، جهت و رزولیشن آن، قبل از ادامه دادن مراحل، تصمیم بگیرید. “Orientation” به کاربر اجازه می دهد تا حالت های portrait ( عمودی) و landscape ( افقی) را انتخاب کند و “Resolution” کیفیت تصویر را مشخص می کند.

 • در رزولیشن بالا، جزئیات بیشتری از تصویر مشخص می شود. بر ای ایجاد یک تصویر واضح، رزولیشن آن را بالا ببرید. نکته: این کار همچنین حجم تصویر را هم زیاد می کند و ه دنبال آن حجم فایل به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. اگر حجم آن را کم نکنید نمی توانید ان را از طریق ایمیل، ارسال کنید. بالای ۳۰۰ dpi غیر ضروری است.

 

 

۴- روی “Finish” و یا “Scan” کلیک کنید. هنگامی که تنظیمات را در قسمت پیش نمایش تایید کردید، روی دکمه “Finish” و یا “Scan” برای ادامه دادن و کامل شدن مراحل، کلیک کنید. این کلمات (Finish و Scan) بستگی به برنامه شما دارد که ممکن است یکی از آنها داشته و دیگری را نداشته باشد.

 

۵- در طول مراحل از برنامه تعبیه شده در سیستم برای راهنمایی استفاده کنید. اگر هنوز مشکل دارید،  Scan Wizard یا برنامه دیگری در این رابطه کمک بگیرید. Wizard مرحله به مرحله نشان می دهد که چگونه تصویرها را از یک اسکنر به کامپیوتر یا وب سایت کپی کنید.

۶- تصویرها را ذخیره کنید. برخی برنامه ها به طور خودکار تصاویر را در حافظه کش برنامه ذخیره می کنند اما در بیشتر برنامه ها، شما باید تصاویر را در جایی روی کامپیوتر خود ذخیره کنید و یا آنها را مستقیما روی اینترنت بارگذاری کنید. تصاویر را جایی که فراموش نمی کنید ذخیره کنید.

مرحله ۳ از ۳: اسکن کردن حرفه ای

۱- برای این کار وقت بگذارید. اگر می خواهید عکس هایی که اسکن می کنید واقعا جالب بنظر برسد، باید از ترفندهای خاصی استفاده کنید اما مهمترین چیزی که هست این است که باید زمانی را برای کار کردن روی عکس ها در نظر بگیرید. هر عکس باید به جداگانه اسکن و ویرایش شود. بنابراین اگر می خواهید عکس های خوبی داشته باشید، سعی نکنید که همه آنها را با هم اسکن کنید.

 

۲- تا جایی که امکان دارد، فیلم های اصلی را اسکن کنید. اسکن فیلم اصلی با اسکنر فیلم، عکس هایی با کیفیت خیلی بالایی را ایجاد می کند. اسکنرهای فیلم ارزان نیستند اما اگر عکس های زیادی دارید که می خواهید آنها را نگه دارید، گزینه خوبی است.

 

۳- عکس ها را در برنامه اسکن نچرخانید. هنگامی که عکس را در پنجره پیش نمایش برنامه اسکن، می  چرخانید از کیفیت عکس تا حدودی کم می شود. آنها در جهت درست اسکن کنید. با این کار کیفیت عکس حفظ خواهد شد.

۴- با عمق ۲۴ بیت اسکن کنید. در لیست گزینه هایی که شامل black and white scanning، color scanning و … می شود، باید گزینه با ۲۴ بیت را برای اسکن انتخاب کنید. این بهترین انتخاب برای اسکن های با کیفیت بالا است.

 

۵- levels و saturation را تنظیم کنید. اگر برنامه اسکن شما گزینه ای برای levels و saturation دارد، از آن گزینه استفاده کنید. نصب و راه اندازی آنها در برنامه عکس می تواند به عکس آسیب برساند و بسیاری از جزئیات آن را از بین ببرد. تنظیمات levels و saturation، رنگ ها، تاریکی و روشنایی را در عکس تنظیم می کند.

۶- به صورت فایل tiff یا png  ذخیره کنید.اگر می توانید فایل ها را با فرمت tiff و یا png ذخیره کنید تا کیفیت آنها بیشتر حفظ شود. در صورتی که یک فایل با اندازه کوچکتر، ممکن است جزئیات زیادی از عکس را طی مراحل ذخیره کردن، از بین ببرد. 

۷- از فتوشاپ برای بازگرداندن عکس ها استفاده کنید. تنظیمات خودکار به خوبی تنظیماتی که یک شخص انجام می دهد، نیست. شما می توانید برنامه هایی مانند فتوشاپ را یاد بگیرید و یا می توانید از بنامه های حرفه ای برای ایجاد تغییرات روی عکس هایی که برای شما خیلی مهم هستند، استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *