چگونه مک آدرس کامپیوتر را پیدا کنیم؟

مک آدرس (MAC address) عددی است که هویت کارت شبکه نصب شده روی کامپیوتر شما را مشخص می کند. این آدرس تشکیل شده است از شش جفت کاراکتر که با کاما از هم جدا شده اند. جهت ارتقا امنیت شبکه می توان اتصالات را محدود به دیوایس هایی خاص نمود و شبکه را از دسترس دیگر دیوایس هایی که در لیست مجاز مک آدرس ها قرار ندارند محفوظ نگه داشت. برای یافتن مک آدرس گام های این مقاله را دنبال کنید.

یافتن مک آدرس (MAC address) در ویندوز

۱-Command prompt یا همان بخش دستورات متنی را در باز کنید.
  • دکمه ای که علامت ویندوز روی آن کشیده شده و دکمه R را روی کیبورد به طور همزمان فشار دهید و عبارت CMD را تایپ کنید. سپس کلید Enter را فشار دهید.
  • در ویندوز ۸، دکمه ای که علامت ویندوز روی آن کشیده شده را با دکمه X   روی کیبورد به طور همزمان فشار دهید. سپس گزینه Command Prompt را انتخاب کنید.
۲-فرمان GetMac را اجرا کنید.

در حالی که پنجره command prompt فعال است، دستور getmac /v /fo list را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. این دستور اطلاعات مربوط به کارت شبکه های نصب شده در کامپیوتر را نشان می دهد.

۳-عبارت Physical Adress را در بین خطوط پیدا کنید.

در حالت کلی ممکن است بیش از یک Physical address  در بین خطوط بیابید. توجه داشته باشید که برای یافتن “مک آدرس” کارت شبکه مورد نظر روبروی   Connection Nameو Network Adapter چه عباراتی نوشته شده است.

یافتن مک آدرس (MAC address) در سیستم عامل مک

۱-System Preferences را باز کنید.

با کلیک کردن روی آیکون سیب یا همان لوگوی اپل در گوشه تصویر نمایشگر گزینه System Preferences را انتخاب کنید.

  • توجه داشته باسید که برای یافتن MAC address مورد نظر باید آن کارت شبکه به یک شبکه متصل باشد.
۲-کانکشن مورد نظر را انتخاب کنید.

Network را انتخاب کنید و سپس با توجه به نوع اتصال خود به شبکه، روی یکی از گزینه های AirPort یا Built-in Ethernet کلیک کنید. کانکشن ها در قاب سمت چپ لیست شده اند.

  • برای Ethernet: روی گزینه Advanced  و سپس روی تب  Ethernet کلیک کنید. در بالا Ethernet ID را مشاهده می کنید که همان MAC address  است.
  • برای AirPort: روی گزینه Advanced  و سپس روی تب  AirPort  کلیک کنید. در بالا AirPort ID را مشاهده می کنید که همان MAC address  است.
نکته ها:
  • روش های دیگری نیز برای یافتن MAC address وجود دارد که در اینجا تنها ساده ترین راه ممکن بدور از پیچیدگی آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *