چگونه فاکتور بسازیم؟

صدور فاکتور علاوه بر اینکه اعتماد مشتری را جلب می کند در وجهه کسب و کار و تقویت نام و برند فروشنده بسیار موثر است.


به صورت کلی درست کردن فاکتور را به دو روش سنتی و مدرن می توان تقسیم کرد.

روش سنتی
فاکتورهای کاغذی که معمولا قبلا چاپ شده اند و توسط فروشنده با ابزاری مثل خودکار نوشته می شوند.

روش مدرن

ایجاد فاکتور از طریق یک ابزار الکترونیکی و رایانه. برخی صندوق های فروش فروشگاهی عملیات صدور فاکتور را انجام می دهند که اغلب در فروشگاه های زنجیره ای استفاده می شود. اما صدور فاکتور از طریق رایانه و حتی اپلیکیشن موبایل برای تمام فروشندگان اعم از فروشگاه های فیزیکی و یا حتی فریلنسر ها قابل استفاده هستند.

فاکتور الکترونیکی

استفاده از نرم افزارهای آفلاین مثل حسابداری هلو مدتها است که رواج دارد اما این نرم افزارها معمولا مملو از پیچیدگی های حسابداری هستند و کار کردن با آنها حوصله و تخصص لازم را می طلبد.

روش های صدور فاکتور از طریق رایانه :

– ساخت فاکتور در اکسل!

– طراحی فاکتور در فتوشاپ!!

– نرم افزارهای آفلاین صدور فاکتور

– سرویس های فاکتور آنلاین

فاکتور اکسل

ساختن فاکتور در اکسل شاید اولین راهی است که به ذهن هر کاربر رایانه می رسد و نمونه فاکتورهای ساخته شده در اکسل در اینترنت به راحتی پیدا می شود، اما اگر بخواهیم جدا از مزیت های محاسباتی ایجاد فاکتور در اکسل به موضوع خروجی ظاهری و راحتی کار با نرم افزار و … بپردازیم صدور فاکتور از طریق اکسل کار راحتی نیست و معمولا نتیجه یک فاکتور ساده و بی روح است.

طراحی فاکتور

افرادی که به ظاهر فاکتور اهمیت می دهند ترجیح می دهند فاکتور را طراحی کنند! نرم افزاری های گرافیکی مثل فتوشاپ و دانلود طرح های لایه باز فاکتور از اینترنت از روش های مرسوم این گروه است که پر واضح است که بزرگترین مشکل این روش تلف شدن وقت و اشتباهات محاسباتی در اعداد و ارقام است و علاوه بر این صدور فاکتور به این روش نیاز به تخصص در نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ دارد.

نرم افزار فاکتور

استفاده از نرم افزارهای صدور فاکتور که معمولا در دل یک نرم افزار حسابداری گنجانده شده است شاید متداول ترین روش است اما بزرگترین مشکل آن پیچیدگی های حسابداری این نرم افزار ها و دسترسی به آرشیو فاکتور ها است زیرا حتما باید به رایانه ای که این نرم افزار بروی آن نصب شده دسترسی داشت و در صورت هرگونه مشکل برای این رایانه ممکن است کل سابقه مالی از بین برود.

سرویس فاکتور

امروزه همه چیز به سرعت به سمت آنلاین شدن پیش می رود و صدور فاکتور هم از این مقوله جدا نیست و حالا شاید راحت ترین روش صدور فاکتور استفاده از سرویس های فاکتور آنلاین است چرا که علاوه بر هزینه کمتر آنها نسبت به خرید نرم افزارهای حسابداری آفلاین، دسترسی خیلی بهتری را برای فروشنده بروی ابزارهای مختلف مثل تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و … فراهم می کند.

ظهور فینتک!

تلفیق فناوری و امور مالی واژه جدیدی به نام فینتک که به فارسی فناوری مالی ترجمه می شود را پدید آورده است.

استارتاپ های فین‌تک نسل جدید خدمات مالی را در زمینه صدور فاکتور بوجود آورده اند و با درهم آمیختن ابزارها و امکانات فضای آنلاین موجب دگرگونی و رشد بیشتر این ابزارها شده اند.

سرویس های جدید صدور فاکتور به صورت آنلاین کار می کنند و دسترسی به آنها از طریق ابزارهای مختلفی که به اینترنت متصل می شوند به راحتی انجام می شود.

امکان پرداخت آنلاین فاکتور و دریافت پول به صورت الکترونیکی و حذف فاکتورهای کاغذی و ارسال الکترونیکی فاکتور از طریق ایمیل و پیامک و حتی پیام رسان ها نظیر تلگرام، را شاید بتوانیم بزرگترین تحول ابزارهای صدور فاکتور بدانیم.

استارتاپ ایرانی

سرویس های فاکتور اینترنتی بسیاری در دنیا وجود دارد که از معروف ترین آنها می توان به Freshbooks و invoice2go اشاره کرد و چندی است استارتاپ های ایرانی مثل فاکتور آنلاین حسابیت وارد بازار شده اند و با ارائه سرویس با کیفیت همراه با پرداخت آنلاین از طریق درگاه های شاپرک، دریافت پول به صورت اینترنتی را برای فروشنده محیا کرده اند و مورد استقبال بازار خصوصا فروشگاه های آنلاین و خرده فروش های اینستاگرامی و تلگرامی قرار گرفته اند.

جمع بندی

صدور فاکتور هم مانند چیزهای دیگر به سمت ساده شدن پیش می رود هم در ابزارها و هم در مفهوم، کسب و کارهای نوپا و جدید دیگر به دنبال نرم افزارهای پیچیده حسابداری نیستند و سادگی و دسترسی آنلاین حرف اول را می زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *