چگونه عکس ۳۶۰ درجه بگیریم؟

ساخت عکس ۳۶۰ درجه یا پانوراما

ساخت یک عکس پانوراما ۳۶۰×۱۸۰ درجه آسان نیست، بایستی یک نرم افزار قوی برای استیک نمودن و چسباندن عکسها به به یکدیگرداشت و برخی تجهیزات ویژه (مانند لنزهای فیش آی سه پایه مخصوص و پانو هد) تهیه نموده وبا دانش عکاسی آشنا بوده و اطلاعات فنی محاسباتی از موضوع و دوربین عکاسی دانست . و برای انجام این کار تجربه کسب کرده باشید زیرا شرایط عکسبرداری در مکانهای مختلف متفاوت است. اگراز لنزهای وایدویا لنزهای زوم یا لنزهایی با زاویه دید نرمال چشم انسان ۱۸-۵۵ یا ۱۸-۲۰۰ با ۸-۱۶ يا از دوربينهاي نيمه حرفه اي Apsc sizeبرای چنين كاري استفاده کنید، بايستي عکسهای زیادی برای ساخت پانوراما ی کروی ۳۶۰×۱۸۰ بگیرید. چون میدان دید لنزهای نرمال محدود است، کار روی اینگونه عكس هاعلاوه بر اینکه زمان زیادی میگیرد آن را بسیار پیچیده نیز می کند. و اگر در حین عکاسی یکی از عکسها با تغیر و جابجائیی سه پایه همراه باشد که دیگر وامصیبت است و از طرفی حجم فایل بسیار بالا و پردازش سنگین خواهد بودبایستی حداقل عکس با کیفیت و رزولوشن و رنگ وشارپنس و کنتراست متعادل باشد.(توصیه عکاسی با فرمت RAW و برای نتیجه خوب بصورت HDRI).

چطور ما می توانیم حداقل عکس را برای ساخت تصاویر پانوراما بگیریم.؟راه حل این کار استفاده از لنزهای فیش آی در دوربينهاي حرفه اي فول فريم می باشد. لنزهای فیش آی زاویه دید بسیار گسترده ای دارد و دارای ۱۲۰تا۱۸۰ درجه زاویه دید روی خط قطر می باشد. در این روش تنها ۶ الی ۸ فریم عکس لازم است .

امروزه در اکثر دوربینهای خانگی عکاسی بصورت پانوراما به ویژگیهای دوربینها اضافه شده است برخی از گوشی های جدید آیفون دارای لنزهای واید برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه کروی هستند اما در اکثر اینگونه پانوراما ها فضای پائین و بالا وجود ندارد ویک پانورامای کامل ۳۶۰×۱۸۰ درجه نیست.برای عکاسی با چنین دوربینها و دوربینهای خانگی سه پایه های مخصوصی حتی بصورت اتوماتیک وجود دارد که دوربین خانگی را بر روی آن نصب کرده و دستگاه توسط لپ تاب با گردشهایی که توسط کاربر تعریف می شود می چرخد و عکس میگیرد .سپس عکسهای گرفته شده به همدیگر دوخت و دوز میگردد تا در تهایت عکسی ۳۶۰ درجه کامل ایجاد شود.

چگونه با آیفون عکس ۳۶۰ درجه بگیریم

گرفتن عکس ۳۶۰ یا پانوراما در آیفون بسیار کار راحتی است.
راه اول : استفاده از دوربین و امکان داخلی گوشی 
بزای اینکار دوربین گوشی را روشن کرده و از گزینه های زیر تصویر pano را انتخاب میکنیم. سپس با لغزش دست در راستای محور مشخص شده عکس پانوراما یا ۳۶۰ درجه می گیریم.

راه دوم : استفاده از نرم افزار Cycloramic
این نرم افزار که ساخت شرکت Egos Ventures می باشد به شما این امکان را می دهد که بدون دخالت دست و با گذاشتن گوش خود روی سطحی صاف از اطراف تصویر پانوراما تهیه کنید . این نرم افزار با تنظیم لرزیدن های کنترل شده باعث حرکت گوشی به دور خود و گرفتن تصویر ۳۶۰ درجه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *