چگونه شماره شبا بگیریم؟

شماره حساب شبا چیست و چگونه شماره شبا بگیریم؟ آیا شما هم برای ثبت نام در سامانه سهام عدالت، به دنبال شماره شبا هستید؟ بسیاری از افراد فکر می کنند برای داشتن یک شماره شبا باید حساب جدیدی باز کنند، و برخی هم معتقدند برای دریافت شماره شبا باید به یک از سعب بانک مورد نظرشان رجوع کنند. اما نیازی به هیچ کدام از این کارها نیست

 

شماره حساب شبا چیست و چگونه شماره شبا بگیریم؟ آیا شما هم برای ثبت نام در سامانه سهام عدالت، به دنبال شماره شبا هستید؟

بسیاری از افراد فکر می کنند برای داشتن یک شماره شبا باید حساب جدیدی باز کنند، و برخی هم معتقدند برای دریافت شماره شبا باید به یک از سعب بانک مورد نظرشان رجوع کنند. اما نیازی به هیچ کدام از این کارها نیست و شما می توانید به راحتی و از منزل خود شماره شبا را دریافت کرده و در سامانه سهام عدالت به ثبت برسانید و یا از کاربردهای دیگر آن بهره مند شوید.

در ادامه مقاله، نحوه دریافت شماره شبا هر بانک را شرح داده و به این سوال که شماره شبا چیست و چرا به آن نیاز داریم پاسخ داده شده است.

شبا چیست؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار شبا نامیده می شود شماره ای ۲۴ رقمی است که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی کشور مشخص می کند که در حال حاضر در نقل و انتقالات وجه بین بانک ها از طریق سامانه ساتنا –سامانه تسویه ناخالص آنی– کاربرد دارد.

با استفاده از این کد، انتقال پول از هر حساب شما در هر بانک به حساب دیگر در بانک دیگر به صورت الکترونیکی، با پیاده سازی سامانه تسویه ناخالص آنی «ساتنا» و سامانه پایاپای الکترونیکی «پایا» در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر شده است. به این ترتیب انتقال پول به حسابی در بانک دیگر، به سادگی دریافت نقدی و واریز به یک حساب در همان بانک قابل انجام است.

تحقق این امر اثرات مثبتی ازجمله کاهش تقاضای عمومی برای اسکناس، ایران چک، چک های رمزدار، کاهش مراجعه به شعب بانک ها، کاهش ترددهای درون شهری و… خواهد داشت.

آشنایان و طرف های تجاری شما با استفاده از «شبا» می توانند بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، به صورت الکترونیکی وجه برای تان حواله کنند. همچنین شما می توانید از شبای دیگران برای انتقال وجه به آنها استفاده کنید.

مزایای شبا

شبا جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آنها قرار می گیرد. برای هر حسابی که دارید، می توانید یک شبای مخصوص به آن دریافت کنید. شبا برای انواع حساب ها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. با استفاده از آن می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون اینکه نگران سایر جزئیات حساب باشید.

برای حواله هایی که از شبا در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمامی این داده ها در شبا وجود دارند. اگر اشتباهی در ورود شبا پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری (در اعلام شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند. یعنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید شبای واردشده مجددا کنترل شود.

این ساز و کار امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیاری زیادی کاهش می دهد.

سامانه های حواله الکترونیکی کشور «ساتنا» و «پایا» براساس شبا فعالیت می کنند بنابراین دانستن این شناسه حساب برای انجام حواله بین بانک ها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد.

شکل و محتوا

ارقام کنترلی:عبارتند از ارقامی که به منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف «شبا»، بر مبنای مندرجات درونی «شبا» محاسبه و به عنوان بخش الزامی «شبا» بدان افزوده می شوند.

IBAN:حروف اختصاری «Internet Bank Account Number»، شناسه ایست که یک شماره حساب خاص را در یک بانک بصورت یکتا معرفی می کند. این شناسه مطابق با استاندارد بین المللی ISO-13616-2007 تولید شده و به منظور یکسان سازی شماره حسابهای بانکی در سطح بین المللی به منظور تسهیل تبادلات بین بانکی، مورد استفاده قرار می گیرد.

BBAN:حروف اختصاری «Basic Bank Account Number»، شناسه ایست شامل شناسه بانک که به صورت یکتا یک حساب خاص را در یک بانک در یک کشور خاص مشخص می کند.

شبای بین المللی

شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد این کد براساس استاندارد IBAN: International Bank Account Numbermber ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود.

دریافت شماره شبا بانک ملت

تولید شماره شناسه شبا بانک ملت روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://ebanking.bankmellat.ir/ebanking/produceShebaCode.bm

به منظور دریافت شماره شناسه حساب بانکی ایران (شبا) برای حساب های بانک ملت بایستی شماره حساب / شماره قرارداد مورد نظر را وارد نموده و عبارت امنیتی مشاهده شده را در فیلد مربوطه درج نمائید .

پس از تکمیل اطلاعات و ثبت کلید تایید ، مشخصات صاحب حساب نمایش داده می شود که در صورت صحت این مشخصات و تائید آن امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب / شماره قرارداد بانکی متمرکز میسر می گردد.

دریافت شماره شبا بانک تجارت

جهت تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک تجارت و یا تبدیل شماره شبا بانک تجارت به شماره حساب روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.tejaratbank.ir/web_directory/1835-Get-the-sheba-code.html

دریافت شماره شبا بانک مسکن

برای مشاهده کد شبا بانک مسکن جهت حسابهای تسهیلات و سپرده و کارتهای متمرکز اعتباری روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://epayment.bank-maskan.ir/banking/shebainquery.aspx

دریافت شماره شبا بانک اقتصاد نوین

جهت دریافت شماره شبای بانک اقتصاد نوین روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.en-bank.com/iban/iban.aspx

دریافت شماره شبا بانک پارسیان

جهت مشاهده شماره شبای حسابهای بانک پارسیان روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.parsian-bank.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=36d41eeb-971e-4c46-a61a-23ae31cfc910

دریافت شماره شبا بانک کشاورزی

تبدیل شماره حساب بانک کشاورزی به شماره شبا و یا تبدیل شناسه شبا بانک کشاورزی به شماره حساب روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://sheba.bki.ir/

دریافت شماره شبا بانک انصار

مشاهده شماره شبای بانک انصار یا تبدیل شماره شبا به شماره حساب روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.ansarbank.com/Fa/Content/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%87-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

دریافت شماره شبا بانک دی

مشتریان گرامی بانک دی می‌توانند جهت اطلاع از شماره حساب شبای سپرده‌ی خود نزد بانک دی روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.bank-day.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=628

دریافت شماره شبا بانک صادرات ایران

جهت محاسبه شماره شناسه شبا بانک صادرات روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.bsi.ir/Pages/sheba.aspx

دریافت شماره شبا بانک سپه

مشاهده شناسه شبای بانک سپه روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.ebanksepah.ir/

دریافت شماره شبا بانک توسعه تعاون

برای دریافت شناسه «شبا» یا شماره حساب بانکی ایران، شماره سپرده را وارد نمایید و سپس بر روی دکمه دریافت شبا کلیک نمایید تا نام و شماره شبا نمایش داده شود. و یا برای اطمینان از صحیح بودن شماره شبا ، آن را در قسمت شماره حساب بانکی ایران وارد نمایید و سپس بر روی دکمه دریافت شماره سپرده کلیک نمایید تا نام و شماره سپرده نمایش داده شود.

جهت مشاهده روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.ttbank.ir/sheba/formsheba

دریافت شماره شبا بانک کارآفرین

جهت تبدیل شماره حساب بانک کارآفرین به شماره شبا و یا تبدیل شماره شبای بانک کارآفرین به شماره حساب روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.karafarinbank.ir/Shaba/default.kb

دریافت شماره شبا بانک سامان

جهت محاسبه شناسه شبا بانک سامان و یا تبدیل شماره شبا به شماره حساب بانک سامان روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://forms.sb24.com/sheba

دریافت شماره شبا بانک سرمایه

محاسبه و تبدیل شماره حساب و شماره کارتهای بانکی بانک سرمایه به شماره شناسه شبا روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.sbank.ir/services/ibna/add/_sub_menu_/0/_menu_/0/

دریافت شماره شبا بانک رفاه کارگران

با ارسال متن پیامک : IBAN * رمز * شماره حساب به شماره ۳۰۰۰۶۶ دریافت شبا ازطریق تلفن همراه امکان پذیر میباشد.

جهت تولید شناسه شبا و برگردان شبا به شماره حساب بانک رفاه کارگران روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.refah-bank.ir/portal/Default-1625.aspx

دریافت شماره شبا بانک گردشگری

جهت تولید و مشاهده شماره شناسه شبای بانک گردشگری این روی لینک زیر جا کلیک نمایید.

http://www.tourismbank.ir/tab-162/default.aspx

دریافت شماره شبا بانک سینا

جهت تبدیل شماره سپرده به شبا و شبا به شماره سپرده بانک سینا روی لینک زیر کلیک نمایید

http://www.sinabank.ir/web_directory/416-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%D9%8A%D9%84-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87.html

دریافت شماره شبا بانک شهر

جهت مشاهده شماره شبای حسابهای بانک شهر روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://shahr-bank.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=1618

دریافت شماره شبا بانک پاسارگاد

هر شماره حساب بانکی (صرف نظر از آنکه متعلق به کدام بانک باشد)، قابل تبدیل به یک شماره حساب «شبا» خواهد بود. مشتریان گرامی بانک پاسارگاد می توانند جهت اطلاع از شماره حساب شبای سپرده ی خود نزد بانک پاسارگاد روی لینک زیر کلیک نمایند.

https://www1.bpi.ir/sheba

همچنین هم‌میهنان گرامی می‌توانند پس از تماس با تلفن‌بانک پاسارگاد به شماره ۸۲۸۹۱۱۱۱ و فشردن کلید۳، بدون نیاز به وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور، از شماره شبای سپرده بانک پاسارگاد موردنظر خود، اطلاع حاصل کنند.

دریافت شماره شبا پست بانک

جهت محاسبه شماره شبای حسابهای پست بانک روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.pbi24.com/InternetBanking/AccountIBAN.aspx

دریافت شماره شبا بانک توسعه صادرات ایران

جهت مشاهده کد شبا حسابهای بانک توسعه صادرات ایران روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://ebank.edbi.ir/Iban/iban.jsp

دریافت شماره شبا بانک حکمت ایرانیان

جهت مشاهده کد شبا حسابهای بانک حکمت ایرانیان روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://www.hibank24.ir/#/sheba

دریافت شماره شبا بانک آینده

به منظور دریافت شناسه شبا از طریق پیام کوتاه لازم است یک پیام کوتاه بصورت شماره حساب بانکی از سوی متقاضی به شماره ۳۰۰۰۲۹۵۷ پیامک گردد. و پس از چند لحظه پاسخ به همراه کد شبای درخواستی بصورت پیام کوتاه ارسال می شود.

دریافت شماره شبا بانک قرض الحسنه رسالت

جهت دریافت شناسه شبا حسابهای بانک قرض الحسه رسالت روی لینک زیر کلیک نمایید.

htt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *