چگونه سریع به خواب برویم؟

اگر برای خوابیدن هنگام شب دچار مشکل هستید و زمان زیادی را در تخت خواب بیدار سپری می کنید تا خوابتان برود این مطلب کمک زیادی به شما خواهد نمود.

اتاق خود را تاریک نگه دارید
برای اینکه خواب عمیق تری را تجربه کنید و همچنین سریع تر به خواب بروید اتاق خود ا تا حد ممکن تاریک نگه دارید. نور باعث می شود بدن شما به اشتباه گمان کند که هنوز برای خوابیدن زود است و ساعت بیولوژیک بدن شما دچار مشکل می شود.اگر از ساعت دیجیتال استفاده می نمایید نور آن را تا حد ممکن کم نمایید و همچنین آن را از تخت دور نگه دارید تا به صورت وسواسی سعی در چک کردن ساعت نداشته باشد.اگر قصد مطالعه دارید به جای استفاده از یک نور شدید مثل چراغ مطالعه از یک نور پراکنده مانند چراغ خواب استفاده نمایید.

اتاق را خنک نگه دارید
اتاق را خنک نگه دارید، این کار تاثییر فراوانی بر روی راحت به خواب رفتن شما خواهد داشت. دمای ایده آل برای اتاق خواب ۲۴ درجه سانتیگراد می باشد، البته این درجه می تواند با توجه به طبع شما متفاوت باشد ولی نباید به حدی باشد که شما احساس سرما بکنید.

بالش خود راتنظیم کنید
برای سریعتر و بهتر به خواب رفتن سعی کنید موقعیت خوابیدن خود را به خوبی تنظیم کنید. گردن شما باید به صورت کاملا صاف و مستقیم روی بالش قرار بگیرد. همچنین می توانید برای راحتی بیشتر یک بالش بین پاهای خود قرار دهید، این کار همچنین برای ستون فقرات بسیار خوب است. همچنین حتما به پشت بخوابید، با این کار راه تنفس شما باز خواهد بود و همچنین این حالت برای ستون فقرات بسیار بهتر است. اگر بالش شما مناسب نیست آن را تعوض نمایید. مثلا اگر خیلی سفت و یا خیلی شل است حتما یک بالش نو تهیه نمایید.

از یک صدای جانبی برای مهار سرو صداهای بیرون استفاده نمایید
اگر در نزدیکی شما کارخانه ای مشغول به کار و یا یک کارگاه ساختمانی قرار دارد و یا اتوبانی پرتردد در نزدیکی شما قرار دارد، سرو صداهای آن هرچند که خیلی بلند نباشد می تواند بر روی خوابیدن شما تاثییر بگذارد. برای این کار می توانید از یک موسیقی بسیار آرام و دلنشین که برای خواب است استفاده نمایید. این موسیقی ها برای خوابیدن آماده شده اند و بدون کلام بوده و بسیار آرام هستند. همجنین استفاده از آواهای طبیعی هم میتواند صداهای مزاهم را پوشش بدهد. مثلا صدای امواج دریا یا گذشتن باد از میان شاخه ها از جمله این گزینه ها است.

ازیک تشک مناسب استفاده نمایید
اگر تشک شما مناسب نباشد مثلا خیلی سفت بوده و یا جنس پتوی شما زبر و آزار دهنده باشد مزاحم خوابیدن شما خواهد شد. حتما از تشگ و پتوی مناسب برای خوابیدن استفاده نمایید.

از تکنیک های مدیتیشن استفاده نمایید.
برای اینکه سریع به خواب بروید از تکنیک های مدیتیشن استفاده کنید. مثلا به افکار مثبت و جاهایی که دوست دارید فکر کنید. از حساب کردن قبل از خواب و هچنین گوش دادن به اخبار خودداری کنید.

برای اینکه سریعتر و بهتر خوابتان برود سبک زندیگتان را عوض کنید
برای اینکه سریعتر و بهتر خوابتان برود سبک زندیگتان را عوض کنید، مثلا با ورزش کردن انرژی روزانه خود راتخلیه کنید. شب ها زودتر به تخت خواب بروید. شام را زود هنگام خورده و وعده ای سبک و مقوی را جایگزین غذاهای حجیم و سنگین نمایید.
از مواد غذایی خواب آور و آرامش بخش استفاده نمایید. مثلا هنگام شام دوغ و ماست میل نمایید و قبل از خواب از دمنوش های آرامش بخش استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *