چگونه خونسرد و آرام باشیم؟

اکثر ما بیشتر از آنچه امروز آرام هستیم می توانیم آرام باشیم. افراد آرام و خونسرد افراد شادتری هستند و به دیگران کمک میکنند که آرام تر باشند. شما حتما از کسی که به شما در زمانی که استرس دارید کمک می کند تا آرام باشید، همیشه قدردان هستید. بعضی از راه های آرام شدن شامل نوع رژیم غذایی، ورزش، مدیتیشن، لذت از تنهایی و حتی عطردرمانی می شود. هرکدام از این روش ها که به نظرتان برای شما خوب است را امتحان کنید تا باعث شود حس کنید فردی آرام تر، شاد تر هستید. شما می توانید، پس چرا سعی نکنید! در این مقاله به راه هایی برای آرام تر شدن می پردازیم.

بخش ۱ از ۳: تغییر نگرشی که دارید

۱-نسبت به خود مهربان باشید: خونسرد بودن با خود را دوست داشتن شروع می شود ( که به معنی خود شیفته بودن البته نمی باشد). برای خیلی از ما پیش پا افتاده است که نسبت به خودمان با لحن بد صحبت می کنیم و بدترین منتقدین خودمان به شمار می رویم. آرامش زمانی که شما چیزی جز حس خود انتقادی، خود تنفری ندارید و به خودتان کم اعتماد دارید، به دست نمی آید، اگر این احساسات، احساسات درونی شما می باشند پس همیشه در حال سرزنش خود هستید که چرا آرامش ندارید ! به خودتان همیشه یادآوری کنید که دوست داشتن و اعتماد به خودتان امری درست است.

 • با خودتان به آرامی صحبت کنید. زمانی که از خودتان ناراضی هستید، صحبت منفی در ذهن شما شکل می گیرد، به خودتان همیشه یادآوری کنید که شما مهم هستید و شایسته احترام هستید و چنین افکار منفی در زندگی شما نباید جایی داشته باشند.
 • به یاد داشته باشید که همگان اشتباه میکنند. اگر همه چیز فورا جواب می داد و هرچیزی که می خواستید به یکباره به دست می آمد، پس معنای زندگی چه چیزی است؟
 • ارزش خودتان را همیشه بدانید. به خودتان ارزش، قدرت و زیبایی که به جهان اعطا می کنید را همیشه یادآوری کنید.

 

۲-یادبگیرید خودتان و دیگران را ببخشید: عدم توانایی به بخشیدن دیگران باعث می شود شما همیشه مدام با خود در حال جنگ باشید و احساس نارضایتی داشته باشید. نگه داشتن کینه های قدیمی، تلخ بودند و تزریق دایم خشم باعث می شود که یک نوع پریشانی داخلی در وجود شما شکل گیرد که باعث یادآوری گذشته های دردناک شما شود. آیا شما واقعا لذت می برید همیشه در غل و زنجیر افکار منفی و کینه ها باشید؟ سلامت شما، فشار خون، ضربان قلب، سلامت روح و روان شما همه تحت تاثیر این نوع افکار قرار میگیرند.

 • زمانی که دایم احساس نفرت داشته باشید و حس کنید باید انتقام بگیرید و در هر سایه ای که میبینید روح افرادی را ببینید که از آن ها تنفر دارید، داشتن یک زندگی آرام سخت است. بخشش باعث می شود که شما جا را برای مهربانی و خود رهایی باز کنید. بخشش به شما حس آرامش را تغذیه می کند چون شما دیگر نیاز به این ندارید که قسمت اعظمی از زندگی خود را به تنفر از دیگران بپردازید.
 • به خودتان یادآوری کنید که زمانی که می بخشید، با این کار احساسات سمی را از زندگی خود پاک می کنید، بخشش در رابطه با نادیده گرفتن کاری که شخصی انجام داده است نیست بلکه در رابطه با این است که دیگر اجازه ندهید اعمال آن شخص زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 • زمانی که حس می کنید می خواهید از دست کسی که شما را اذیت میکند عصبانی شوید، سعی کنید کمی فکر کنید و جلوی این خشم را بگیرید. به آهستگی برای چند ثانیه ای نفس بکشید. آیا عصبانی بودن باعث می شود زندگی شما بهتر شود؟ آیا احساس تنفر باعث می شود شما شاد باشید؟ آیا افرادی که شما را واقعا دوست دارند میخواهند شما اینطوری رنج بکشید ؟ جواب تمامی این سوال ها “نه” است… بنابراین این افکار منفی را رها کنید و به دنبال افکار مثبت در عوض باشید.

 

۳-صبور باشید: صبر فرزند آرامش است. صبور نبودن باعث ایجاد آشفتگی و تلاطم می شود. عدم صبور بودن یعنی “من الان میخواهم” و زمانی که ” آنچیز” مهیا نمی شود، شما کنترل خود را از دست می دهید و فشار خون شما بالا می رود. عدم صبور بودن باعث انتظارات نامعقول می شود در قبال افراد و جهان اطراف می شود ( شما هم از خود و هم دیگران انتظارات بیش از حدی خواهید داشت) و باعث ایجاد چیزی به اسم کمال گرایی می شود که باعث می شود جایی برای اشتباه کردن وجود نداشته باشید. شخصی که آرام است از طرف دیگر، به خوبی آگاه است که گاهی اوقات اشتباه می کند و عجله کردن باعث بروز اشتباه می شود.

 • اگر متوجه شده اید که می خواهید بعضی از کارها را با عجله انجام دهید، این کار را متوقف کنید و موقعیت را ارزیابی کنید. اگر این کار را الان انجام دهید شخصی خواهد مرد؟ اگر نه، در رابطه با تعجیل کردن فکر کنید که باعث می شود زندگی شما بدتر شود و حتی حس قضاوت شما را تحت تاثیر نادرست قرار دهد.
 • اگر هنوز با صبور بودن مشکل دارید، ممکن است نیاز به تمرین بیشتری داشته باشید. سعی کنید که در رابطه با چیزهای کوچک صبوری خرج دهید، نظیر انتظار در صف فروشگاه. حواس خود را با خواندن تیتر مجلات زرد در صف انتظار گرم کنید. سپس سعی کنید در موقعیت های بزرگ تر نظیر شلوغی ترافیک و یا برخورد با کودکان خود این روند را دنبال کنید.

 

۴-در رابطه با اوضاع قبل از نگران شدن فکر کنید. اکثر اوقات، نگران نبودن اشکال ندارد. اکثر اوقات گوش دادن بیش از حد به اخبار، شایعه ها باعث می شود که همیشه سردرگم باشید. باعث می شود که یک نوع عدم آرامش و سکوت در زندگی شما جریان داشته باشد. افراد عاقل می دانند چه چیزی بخوانند، به حرف های چه کسی گوش کنند و چه زمانی شایعات را نادیده بگیرند ( اکثر اوقات البته). فرد عاقل فردی آرام است چون دانا است و می داند که چطور از شرایط خوب در زندگی استفاده کنید.

۵-روند زندگی خود را کمی آهسته کنید. بسیاری از افراد سعی میکنند که قبل از اینکه حتی دری باز باشد شروع به هل دادن و هل دادن کنند تا راه خروجی پیدا شود. زمان هایی را در نظر بگیرید که زمانی که هواپیما فرود می آید همه به سمت بخش خروجی هجوم می آورند و از آخر هم باید در صف بایستند. بدانید چه زمانی واقعا باید عجله کنید و چه زمانی باید خونسرد باشید تا متوجه شوید اکثر اوقات خونسرد بودن مشکلی ایجاد نمی کند.

 • آهسته بود همچنین به شما اجازه می دهد با دقت بیشتری کارها را انجام دهید و باعث شود که از استرس بعدا شما کاسته شود.

 

بخش ۲ از ۳: تغییر رفتار برای خونسرد بودن

۱-عکس العمل های خود را کنترل کنید: زمانی که احساس می کنید میخواهید نسبت به موقعیت واکنش نشان دهید، اشک ها و فریادهای خود را کنترل کنید. در رابطه با احساسی که بعد از عکس العمل خواهید داشت فکر کنید. زمانی که شروع به نشان دادن واکنش می کنید ممکن است بیشتر از حدی که موقعیت مذکور ارزش دارد واکنش نشان دهید. احساسات خود را خفه نکنید ولی در رابطه با نحوه بیان بهتر آن ها فکر کنید یا آن ها را برای موقعیت بهتر و امن تر حفظ کنید.

 • صبر کردن تا روز بعد به عنوان مثال و صحبت با فردی که شما را ناراحت کرده است می تواند واقعا خوب باشد. شما فرصت آرام شدن را به دست می آورید و بهتر قادر به دفاع از خود و بیان احساسات خود خواهید بود.

 

۲-کمی دورانداز موقعیت را در نظر بگیرید: در رابطه با موقعیتی که در آن قرار دارید فکر کنید و اینکه چطور می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. آیا آنقدر که به نظر می رسد بزرگ است یا تنها کمی شما را ناراحت کرده است ؟ آن را با مشکلاتی که دیگر افراد ممکن است داشته باشند مقایسه کنید، نظیر ابتلا به سرطان یا بردن خانه تان توسط سیل. ایا این موقعیت هم به همان بزرگی است ؟ نه ؟ پس زیاد خودتان را ناراحت نکنید. یادبگیرید که چیزهای کوچک را بی خیال شوید تا بتوانید در نحوه تجربه جهان اطراف تان تفاوت زیادی ایجاد کنید.

۳-نحوه رفتار مادربزرگ خود را نسبت به آن موقعیت تصور کنید. هرچه ما پیرتر می شویم، آرام تر می شویم. دلیل این امر شاید باشد که ما مشکلات بزرگی داشته ایم که به خوبی آن ها را پشت سر گذاشته ایم و می دانیم این موقعیت نیز سپری می شود. سعی کنید این نوع تفکر را نسبت به موقعیتی که اسیر آن شده اید جاری کنید. اگر مادربزرگ شما نسبت به این موقعیت می خندد و زندگی عادی خودش را می کند، پس شما هم باید همین کار را بکنید.

۴-از وقت تلف کردن دست بردارید. وقت تلف کردن یکی از بزرگترین منابع استرس در زندگی ما به شمار می رود. اگر شما بتوانید یادبگیرید کارها را زود و یا حداقل به موقع انجام دهید، متوجه می شوید آرامش بیشتری خواهید داشت. این امر البته به معنی داشتن تمرکز زمان انجام کارها است تا از اضطراب و حواس پرستی بعدا جلوگیری شود.

 • یکی از راه هایی که افراد در طول روز زیاد از دست می دهند چک کردن ایمیل های آن ها است. وقت های خاصی را به ایمیل های خود اختصاص دهید، سعی کنید دو یا ۳ بار بیشتر در روز نباشد و بین این فواصل دیگر ایمیل خود را چک نکنید.

 

۵-از موارد غمناک دوری کنید. داستان های غمناک یکی دیگر از منابع ایجاد کننده استرس در زندگی ما می باشد. مطمئن شوید چنین چیزهایی در زندگی شما جایی ندارند. شما همچنین باید سخت در تلاش این باشید که اینجور موارد را در زندگی خود نداشته باشید. با مردم صبوری کنید و ارتباطات شفافی با آن ها داشته باشید. اگر کسی در زندگی شما موقعیت های دراماتیک زیادی بوجود می آورد سعی کنید تا جایی که می شود نقش آن ها را در زندگی تان کم رنگ کنید.

بخش ۳ از ۳: تکنیک های کسب آرامش

۱-زمانی که لازم است آرام باشید: اگر با شخصی مشکل دارید و سعی می کنید در آن موقعیت آرام باشید، شما باید بر روی بیشتر خونسرد بودن بیشتر کار کنید و یا حداقل راه هایی برای رهایی احساساتی که دارید پیدا کنید. بیشتر با مردم ارتباط های مثبت برقرار کنید و به آن ها در رابطه با احساس خود زمانی که فکر می کنید آرام می شوید، صحبت کنید. اگر نمی توانید چنین کاری را بکنید یا شایسته نیست، سعی کنید در ذهن خود آهنگی زمزمه کنید.

۲-از روش های عطردرمانی استفاده کنید. عطردرمانی ثابت شده است که در کسب آرامش نقش دارد و استفاده از روغن های خاصی باعث می شود که شما بعد از یک موقعیت استرس زا آرامش داشته باشید. علت این چیزها کاملا پیچیده است ولی شما می توانید اطلاعات خوبی در رابطه با عطردرمانی کسب کنید و بدین شیوه به خود آرامش تزریق کنید.

 • شما می توانید ماساژ با این نوع روغن ها را امتحان کنید.
 • می توانید کمی به عطر به فضای اتاق بزنید و خود را محو بوی خوش آن کنید.
 • یک راه دیگر حمام کردن به شیوه عطردرمانی است.

 

۳-مدیتیشن: مدیتیشن راهی عالی برای آرام شدن است. شما می توانید مکانی آرامشبخش برای نشستن انتخاب کنید و افکار خود را به سمت ساکت ترین و داخلی ترین بخش ذهن خود هدایت کنید. می توانید بر روی صداهای طبیعی اطراف خود تمرکز کنید و اجازه دهید که تمامی نگرانی ها از ذهن شما خارج شود.

 • شما نیازی به گفتن “ommmmm ” یا بخور سبک ندارید…. تنها چیزی که نیاز دارید فکر در رابطه با راهی است که باعث آرامش شما می شود!

 

۴-به موسیقی گوش کنید: موسیقی تاثیر آرامش بخشی بر روی نحوه تفکر ما دارد. اگر شما در کسب آرامش مشکل دارید، می توانید به موزیک های آرام گوش دهید. از موزیک هایی که صداهای بلند و تیزی دارند دوری کنید، حتی اگر موزیکی باشد که شما از آن خوشتان می آید، چون این نوع موزیک واقعا می توانید به استرس شما اضافه کنید! به موسیقی گوش دهید که زمانی که سعی میکنید آرام باشید، شما را آرام می کند.

 • موسیقی کلاسیک برای آرام شدن خوب است.
 • در بین موسیقی های سبک مدرن ” نیو ایج ” هم گزینه بسیار خوبی به شمار می رود.
 • اگر می خواهید موسیقی را بی خیال شوید می توانید سایت هایی نظیر http://mynoise.net را امتحان کنید که صداهای طبیعی آرامش بخشی پخش می کنند.

 

۵-ورزش کنید: ورزش اجازه می دهد که انرژی ما تخلیه شود و از تنش ما کاسته شود و در نتیجه به آرام شدن ما تا حد فوق العاده زیادی کمک می کند. همچنین باعث می شود که به طور کلی احساس بهتر و سالم تری داشته باشید. شما نیازی نیست خیلی روی خودتان فشار بیاورید ! کمی سریع دویدن دور ساختمانی که زندگی می کنید حتی به شما کمک لازم را می کند!

۶-بازی کنید: بازی های ویدیویی یا بازی های دیگر همه راه هایی عالی برای دادن استراحت به مغز ما به شمار می روند. هرکدام از بازی ها را که در اختیار دارید انجام دهید تا آرام شوید. اگر با خانواده یا دوستان خود بازی کنید نیز بهتر جواب می دهد چون همدیگر را می خندانید!

 • اگر تنها هستید، بازی های ویدیویی عالی هستند.
 • اگر به دنبال بازی با دیگر افراد هستید، بازی هایی را بازی کنید که باعث خنداندن شما می شود!

 

۷-با کودکان یا حیوانات خانگی بازی کنید: حیوانات خانگی و کودکان زمانی که بحث شاد بودن و بی خیال بودن پیش می آید، بهترین گزینه ها به شمار می روند. اگر برای آرام بودن مشکل دارید، به دنبال بازی با آن ها باشید. آن ها از هم بازی شدن با شما لذت می برند و شما را در تجربه خوبی که از یک زندگی شاد دارند شریک می کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *