چگونه با وجود مشکلات شاد باشیم؟

زندگی بدون شادی و خوشحالی رنگ بوی بدی به خود خواهد گرفت. هر فردی باید روزهنه تلاش کند تا بیشتر روی خود خوشحالی را حس کردهو از زندگی خود بیشتر لذت ببرد. اما سوال اینجا است که چگونه با وجود مشکلات شاد باشیم یا بع عبارتی دیگر نکات مهم برای شاد زندگی کردن چیست؟

چگونه با وجود مشکلات شاد باشیم

ذهن انسان قادر است احساسات و عواطف را تنظیم کند. البته تنظیم احساسات به معنا و مفهوم کنترل احساسات نیست مثلا برخی افراد مدام می‌گویند که نمی‌توانند احساساتشان را کنترل کنند. معمولا این افراد کنترل احساسات را با تنظیم آن اشتباه می‌گیرند، باید توجه کنید که تنظیم احساسات به این معنا است که هر لحظه متوجه باشید که چه حسی دارید مثلا: زمانی که از موضوعی عصبانی هستید این حس را در درون خود احساس کرده و بتوانید خودتان را آرام کنید. در ادامه ۴ روش را معرفی خواهیم کرد تا شما نیز بدانید چگونه با وجود مشکلات شاد باشیم و از نکات مهم شادی اطلاع پیدا کنید.

برای شاد بودن، در هنگام ناراحتی، ذهن خود را به موضوعات دیگری معطوف کنید:

زمانی که ناراحت هستید سعی کنید احساس درونی خود را تغییر دهید چون هر چه‌قدر بیشتر در این احساس غرق شوید بدتر خواهید شد. بنابراین به جای این‌که مرتب به گذشته فکر کرده و نگران موضوعی خاص باشید که قرار است در آینده رخ دهد، با تغییر وضعیت خود، مثلا انجام فعالیت‌های سرگرم کننده،حواس خودتان را از موضوع پرت کنید مثلا می‌توانید به پیاده‌روی بروید و یا به موسیقی دلنواز گوش دهید.

در هنگام ناراحتی و مشکلات، شوخ طب باشید:

خنده می‌تواند درمانی برای تمام مشکلات باشد، خندیدن ذهن را آرام کرده و حال مثبتی را به شما خواهد بخشید. مثلا زمانی که در کنار دوستانتان هستید لطیفه‌ای تعریف کنید و یا ماجراهای جالبی بیان کنید تا حس و حال شما تغییر کند. این حال خوب می‌تواند مدیریت احساسات شما را به دست گرفته و از ناراحتی شما بکاهد.

دیدگاه‌تان را نسبت به موضوع تغییر دهید:

تغییر نگرش نسبت به موضوعی که شما را ناراحت می‌کند می‌تواند در تغییر حس درونی شما کارساز باشد مثلا زمانی که دوستتان زیاد حرف می‌زند و شما از این موضوع ناراحت هستید به این فکر کنید که شاید او نیاز به یک حس عاطفی دارد و شما باید نیاز عاطفی او را برطرف کرده و با محبت از او حمایت کنید.

خود را از زمان حال به زمان دیگری منتقل کنید:

هنگام روبرو شدن با مشکلات خود را از آن زمان دور کند مثلا اگر مشکلی در زمان حال دارید می‌توانید با فکر کردن به آینده مشغول شوید که چند سال بعد این مشکل برای شما وجود نخواهد داشت، با این فکر از مشکلات دور خواهید شد.

هنگام روبرو شدن با مشکلات خود را از آن زمان دور کند مثلا اگر مشکلی در زمان حال دارید می‌توانید با فکر کردن به آینده مشغول شوید که چند سال بعد این مشکل برای شما وجود نخواهد داشت، با این فکر از مشکلات دور خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *