چگونه اشتها را زیاد کنیم؟

اگر به دنبال افزایش وزن هستید و یا می خواهید قسمت هایی از بدنتان را چاق کنید احتمالا اولین موضوعی که با آن سر و کار دارید افزایش اشتهاست ، هرجند افزایش اشتها صرفا برای افزایش وزن نیست.

علل اصلی بی اشتهایی کدامند

بی اشتهایی مزمن می تواند علامت بیماری های مزمن مانند و یا عفونت های حاد باشد. در نتیجه اگر تغییر عمده ای در سبک زندگی خود نداده اید و یا درگیر نوسناتات احساسی و هیجانی نشده اید و از کم اشتهایی بسیار شدید رنج می برید حتما به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.
همیشه پی بردن به علت مشکلی نیمی از راه حل آن است. در نتیجه برای حل مشکل بی اشتهایی و زیاد کردن اشتها ابتدا به بررسی علت آن بپردازید.
همانطور که پیش تر گفته شد بی اشتهایی می تواند نشانه وجود ویروس یا باکتری در بدن باشد. ویرروس های سرماخوردگی و آنفولانزا میتوانند باعث کاهش اشتها شده و همچنین کم کاری غده تیروئید یا دیگر اختلالات هورمونی هم می تواند سبب باعث کاهش اشتها گردد.
بیماری های دستگاه گوارش نیز می توانند باعث کند شدن حرکت غذا در اندام های گوارشی و در نتیجه احساس پری و سنگینی بعد از صرف غذا شوند.
گرمازدگی از دیگر عوامل کاهش اشتهاست پس در فصول گرم از قرار گرفتن طولانی در معرض گرما اجتناب کنید و با خوردن آب زیاد به بدن در خنک کردن خود یاری رسانید.
از عوامل مهم کاهش اشتها وجود هیجانات عاطفی ، استرس و تنش است. اضطراب و تفکرات وسواسی می تواند باعث کاهش میل به غذا خوردن گردند. همچنین تنشهای عاطفی همچون شکست در روابط عاطفی و یا از دست دادن عزیزی می تواند باعث کاهش اشتها گردد.
استفاده از مواد غذایی که باعث کاهش اشتها می گردد مانند قهوه، شیر، خشکبار قبل از وعده های اصلی غذا باعث کاهش اشتها می شوند.

چگونه اشتهای خود را زیاد کنیم

مهمترین موضوع شناسایی علت بی اشتهایی ( در صورت وجود ) و رفع آن است.
برای مثال اگر این بی اشتهایی ناشی از عملکرد دستگاه گوارش است باید نسبت به درمان آن اقدام نمود ، در ادامه راه های عمومی را برای افزایش اشتها توصیه خواهیم کرد:
• برای افزایش اشتها آب زیاد بنوشید ، نوشیدن آب متابولسیم بدن شما را نظم بخشیده و از گرمازدگی در فصول گرم جلوگیری می کند.
• ورزش را فراموش نکنید. ورزش بهترین روش برای افزایش اشتهاست ، ورزش هایی مانند شنا و کو هنوردی اشتهای شما را به طور چشمگیری افزایش می دهد. اگر ورزش خاصی انجام نمی دهید پیاده روی بخصوص قبل از غذا باعث افزایش اشتهای شما می گردد.
• سعی کنید غذاهای مورد علاقه خودتان را بخورید و در کنار آن ها از ترشی و چاشنی های مختلف برای افزایش اشتها استفاده کنید.
• مصرف سیر تازه و پیاز همراه غذا هم باعث افزایش اشتها شده و هم تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامتی و شادابی دارد.
• از خوردن نوشابه همراه غذا پرهیز کنید زیرا قند موجود در نوشابه باعث سیر شدن زود هنگام شما می گردد.
• از خورد غذاهای چرب بپرهیزید زیرا چربی زیاد آنها هم برای سلامتی سما مضر بوده و هم شما را سریعتر سیر می کند و همچنین به علت فرایند هضم و جذب طولانی زمان بیشتری طول می کشد تا دوباره احساس گرسنگی کنید.
• مصرف انواع سبزیجات و میوه باعث افزایش اشتها می گردد. در این میان مصرف ویتامین ث تاثییر مطلوبی در افزایش اشتها دارد.
• اگر کم اشتهایی شما ریشه عصبی دارد حتما به روان پزشک مراجعه کنید و یا راهی برای خلاصی خود از فکرهای وسواسی پیدا کنید.
• شبها زود بخوابید و صبح ها زود از خواب بیداز شوید
• تنها غذا نخورید و سعی کنید غذا را با دوستان و یا خانواده میل نمایید. تحقیقات نشان داده است که صرف غذا به همراه دوستان یا خوانواده باعث افزایش اشتها و بهبود هضم غذا می گردد.
• غذای خود را خوب بجوید و سعی کنید با آرامش غذا بخورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *