چگونه از داغ شدن کامپیوتر جلوگیری کنیم؟

گرما دشمن یک کامپیوتر است . کامپیوترها با طراحی به وسیله ی تهویه مناسب از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کرده اند و اگر بیش از گرم شود ، کامپیوترتان بی ثبات شده و یا به طور ناگهانی خاموش می شود . CPU و کارت گرافیکی گرمای بیشتری را در زمان اجرای برنامه ها تولید می کنند . اگر مشکلی در سیستم خنک کننده ی کامپیوترتان وجود داشته باشد ، افزایش بیش از حد حرارت از لحاظ فیزیکی هم می تواند به اجزای آن آسیب برساند .

آیا کامپیوترتان بیش از حد گرم شده است

اگر از یک کامپیوتر معمولی برای یک کار معمولی استفاده می کنید ، اصلا نباید نگران گرم شدن بیش از حد آن شوید . با این حال ، اگر با موارد بی ثباتی در سیستم خود مواجه شوید ، مانند خاموش شدن ناگهانی و یا صفحه نمایش آبی رنگ – به خصوص زمانی که برنامه ای را اجرا می کنید ، مانند بازی های PC و یا کدگذاری ویدئو – کامپیوترتان ممکن است به گرمای بیش از حد برسد.
این موضوع به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیفتد . احتمالا کیس کامپیوترتان از گرد و خاک پر شده است ، فن آن از کار افتاده است ، چیزی منافذ کامپیوترتان را مسدود کرده است ، و یا احتمالا شما لپ تاپ جمع و جوری دارید که کارایی استفاده برای ساعت های متوالی را ندارد.

کنترل درجه حرارت کامپیوترتان

ابتدا به این مورد توجه داشته باشید که CPU ها و کارت گرافیکی های مختلف ، بازه ی دمایی بهینه ی متفاوتی دارند . قبل از نگران شدن برای دما ، اسناد و مدارک کامپیوترتان را چک کنید – یا خصوصیات کارت گرافیکی و CPU را چک کنید – و اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان چه بازه ای از گرما را می تواند تحمل کند.
شما می توانید دمای کامپیوترتان را از راه های مختلفی مشاهده نمایید . ابتدا شما باید به روشی که در کامپیوترتان موجود است مراجعه نمایید . شما اغلب می توانید مقادیر دما را در تنظیمات BIOS یا UEFI تنظیمات صفحه نمایش خود ببینید.
این مورد به شما اجازه می دهد تا به هنگام رویت صفحه نمایش آبی رنگ سریعا دمای کامپیوترتان را چک کنید – کامپیوترتان را بوت کنید و به BIOS یا UEFI صفحه نمایش بروید و دمای آن را مشاهده نمایید.
البته قابل ذکر است که BIOS و UEFI در همه سیستم ها این اطلاعات را نشان نمی دهد ، ولی به طور معمول این کار را انجام می دهند.
همچنین برنامه هایی وجود دارد که دمای کامپیوتر شما را نشان خواهد داد . این نوع برنامه ها فقط سنسورهای موجود درون کامپیوترتان را می خواند و گزارش مقادیر دمایی را به شما نشان می دهند ، بنابراین ابزارهای گسترده ی متفاوتی برای استفاده از آن وجود دارد .
اطمینان داشته باشید که به قسمت دمای CPU و کارت گرافیکی نگاه می اندازید . شما همچنین می توانید دماهای دیگری را بیابید ، مانند دمای درایورهای سخت افزاری ، ولی این اجزا تنها زمانی بیش از حد گرم می شوند که ، درون کیس بیش از حد گرم شده باشد . انها به خودی خود نمی توانند گرمای بیشتری را تولید کنند .
اگر فکر می کنید که احتمال دارد کامپیوتر شما بیش از حد گرم شود ، به این دماها تنها یکبار نگاه نیندازید و از آنها چشم پوشی کنید ! در کامپیوترتان برنامه ای را اجرا کنید ، مانند اجرای یک بازی . در حالی که این برنامه را اجرا می کنید ، دمای کامپیوتر خود را مشاهده کنید و ببینید که اجزای آن گرم می شوند یا خیر .
از گرم شدن بیش از حد کامپیوترتان جلوگیری کنید.
اگر کامپیوترتان بیش از حد گرم شد ، در اینجا چند مورد وجود دارد که می توانید در رابطه با آن انجام دهید :

گرد و غبار را از کامپیوترتان خارج کنید

تجمع گرد و غبار در کیس های کامپیوترهای شخصی و حتی لپ تاپ ها در طول زمان ، باعث گرفتگی فن و مسدود شدن جریان هوا می گردد .
این گرد و غبار می تواند باعث مشکلات تهویه شود و ایجاد گرما کند و از PC شما جهت خنک کردن مناسب جلوگیری نماید . گاهی اوقات سعی بر تمیز کردن کیس خود از گرد و غبار داشته باشید . متاسفانه ، اغلب ، پاک کردن لپ تاپ هایی که دچار افزایش گرما شده اند ، دشوارتر می باشد .

اطمینان از تهویه مناسب

کامپیوتر خود را در مکانی قرار دهید که به درستی بتواند خود را تهویه کند . اگر از کامپیوترهای رومیزی استفاده می کنید ، کیس را طوری به دیوار تکیه دهید که منافذ آن مسدود نشود و آن را در نزدیکی یک رادیاتور و یا دریچه ی گرم قرار ندهید . اگر از لپ تاپ استفاده می کنید ، مراقب باشید که منافذ ان مسدود نشده باشد . برای مثال ، قرار دادن لپ تاپ روی یک تشک ، باعث می شود تا درون آن فرو رود و منجر به افزایش بیش از حد گرما شود .

فن موجود در کامپیوترتان را کنترل کنید که در حال کار کرد باشد

اگر دلیل بیش از حد گرم شدن کامپیوترتان را نمی دانید ، کیس خود را باز کنید و چک کنید که تمام فن های موجود در آن در حال کار کردن باشند . امکان آن وجود دارد که فن CPU ، کارت گرافیکی یا کیس ، از کار افتاده بشاد و یا از اتصال خارج شده باشد و باعث کاهش جریان هوا شده باشد .

منبع گرما را تنظیم کنید

اگر CPU شما دارای افزایش گرما شده است ، احتمالا منبع گرمای آن به درستی قرار نگرفته و یا چسب حرارتی آن احتمالا قدیمی شده است . شما احتمالا نیاز به خارج کردن آن منبع گرما و جایگزین کردن آن با موردی جدید را خواهید داشت .
رفع این موارد ، اغلب برای لپ تاپ ها مشکل تر خواهد بود زیرا لپ تاپ ها به طور کلی طوری طراحی نشده اند که توسط کاربران بتوانند تعمیر شوند . مثلا اگر لپ تاپ از گرد و غبار مملو شده باشد و نیاز به تمیز کردن آن باشد ، به این دلیل که لپ تاپ ها طوری طراحی شده اند که توسط کاربر نباید هرگز باز شوند ، با مشکل روبرو خواهیم شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *